Zrkadlo

Autor: Michaela Ľudmová | 2.6.2016 o 10:51 | Karma článku: 2,88 | Prečítané:  394x

"Počuj, tá moja mama je riadne zaťatá. Vôbec ma nepočúva a nedá si povedať. Normálne mi povie, že som krava debilná  a neschopná. To ale hovorí o sebe, nie o mne..."

"Prečo ti to takto povie? Ja by som to svojmu decku nikdy nepovedala..."

"Keď som ju najviac potrebovala, potrebovala som MAMU, podporu a pochopenie, zhučala ma, či nie som normálna. Ona to inak nevie.Ona sa hneď vydesí a vidí svet v tých negatívnych farbách. Nechcela by som žiť jej život a vidieť jej očami. Ešteže mám tie svoje."

 

Pripomína vám to niečo? Ľudia žijú vo svojich svetoch. O autistoch sa hovorí, že majú svoj svet, no podľa mňa je to kravina. Každý máme svoj svet. Každý z nás má svoje myslenie, ktoré je jedinečné a neopakovateľné. Je fakt, že podobné myslenie tomu nášmu má viacero ľudí, a tí sa spolu pôsobením zákona príťažlivosti združujú a utvrdzujú sa v tom, že majú pravdu. To je ale základný princíp fungovania života na tejto Zemi. Vrana k vrane sadá, rovný rovného si hľadá. Poznáte to. Časom si človek uvedomí pominuteľnosť tohoto sveta a jedinečnosť každého z nás. Bežne medzi ľuďmi funguje systém očakávaní, potrieb, súdení, či mať veci po svojom.

Keď si matka myslí, že decko odišlo z domu, dosralo si život a je neschopné si samé pomôcť (hoc je už dávno dospelé a samostatné), hovorí vlastne o sebe. V preklade by to mohlo znamenať, že decko ešte nevypustila z hniezda, viní sa za to, že nedokázala decku zabezpečiť základné podmienky pre život a že mu nedokáže pomôcť. To by logicky vysvetľovalo správanie sa rodiča, ktoré sa môže zdať arogantné a tvrdé. Pravda však môže byť niekde úplne inde. Keď človek číta medzi riadkami, všeličo sa dozvie. Je však pravdou aj to, že toto zrkadlo patrí dotyčnej osobe, rodičovi. Nie decku. A to, že rodič decku neverí môže znamenať tiež niečo úplne iné. Môže to byť prejavom vlastnej frustrácie rodiča a neviery v seba. Neviery v to, že dokáže decku adekvátne pomôcť. Je na každom z nich, ako veci prijímajú, ako veci chápu a ako sa navzájom k sebe chovajú. Zaťatosť a tvrdohlavosť nemusí byť výrazom nelásky. Môže to byť jednoducho prejavom naučených vzorcov z rodiny, za ktoré ani decko, ani rodič nemôžu. Co s tým? 

Uvedomiť si súvislosti a pracovať na sebe. Ostatné sa pridá.    

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Amnestie, Roháč a Sýkora. Čo má vplyv na prípad vraždy Remiáša

Na rozhodnutie o Mečiarových amnestiách má Ústavný súd posledné dni. Nájomný vrah Roháč dostal doživotie. Pri vražde Sýkoru sa spomína SIS.

DOMOV

Koalícia sa chce náhle zbaviť šéfa Ústavu pamäti národa

Ak by zmena zákona prešla, nové pravidlá začnú platiť od 15. októbra 2017.


Už ste čítali?