Zrkadlo

Autor: Michaela Ľudmová | 2.6.2016 o 10:51 | Karma článku: 2,88 | Prečítané:  402x

"Počuj, tá moja mama je riadne zaťatá. Vôbec ma nepočúva a nedá si povedať. Normálne mi povie, že som krava debilná  a neschopná. To ale hovorí o sebe, nie o mne..."

"Prečo ti to takto povie? Ja by som to svojmu decku nikdy nepovedala..."

"Keď som ju najviac potrebovala, potrebovala som MAMU, podporu a pochopenie, zhučala ma, či nie som normálna. Ona to inak nevie.Ona sa hneď vydesí a vidí svet v tých negatívnych farbách. Nechcela by som žiť jej život a vidieť jej očami. Ešteže mám tie svoje."

 

Pripomína vám to niečo? Ľudia žijú vo svojich svetoch. O autistoch sa hovorí, že majú svoj svet, no podľa mňa je to kravina. Každý máme svoj svet. Každý z nás má svoje myslenie, ktoré je jedinečné a neopakovateľné. Je fakt, že podobné myslenie tomu nášmu má viacero ľudí, a tí sa spolu pôsobením zákona príťažlivosti združujú a utvrdzujú sa v tom, že majú pravdu. To je ale základný princíp fungovania života na tejto Zemi. Vrana k vrane sadá, rovný rovného si hľadá. Poznáte to. Časom si človek uvedomí pominuteľnosť tohoto sveta a jedinečnosť každého z nás. Bežne medzi ľuďmi funguje systém očakávaní, potrieb, súdení, či mať veci po svojom.

Keď si matka myslí, že decko odišlo z domu, dosralo si život a je neschopné si samé pomôcť (hoc je už dávno dospelé a samostatné), hovorí vlastne o sebe. V preklade by to mohlo znamenať, že decko ešte nevypustila z hniezda, viní sa za to, že nedokázala decku zabezpečiť základné podmienky pre život a že mu nedokáže pomôcť. To by logicky vysvetľovalo správanie sa rodiča, ktoré sa môže zdať arogantné a tvrdé. Pravda však môže byť niekde úplne inde. Keď človek číta medzi riadkami, všeličo sa dozvie. Je však pravdou aj to, že toto zrkadlo patrí dotyčnej osobe, rodičovi. Nie decku. A to, že rodič decku neverí môže znamenať tiež niečo úplne iné. Môže to byť prejavom vlastnej frustrácie rodiča a neviery v seba. Neviery v to, že dokáže decku adekvátne pomôcť. Je na každom z nich, ako veci prijímajú, ako veci chápu a ako sa navzájom k sebe chovajú. Zaťatosť a tvrdohlavosť nemusí byť výrazom nelásky. Môže to byť jednoducho prejavom naučených vzorcov z rodiny, za ktoré ani decko, ani rodič nemôžu. Co s tým? 

Uvedomiť si súvislosti a pracovať na sebe. Ostatné sa pridá.    

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?